Zánik odpovědnosti za přestupek
Právní úprava zániku odpovědnosti za přestupek obsažená v zákoně č. 200/1990 Sb., o přestupcích (tzv. přestupkový zákon), dozná s účinností od 1. 10. 2015 výrazných změn, a to díky novele č. 204/2015 Sb., zveřejněné ve Sbírce zákonů dne 17. 8. 2015.
Dle doposud účinné právní úpravy platí, že není-li přestupek projednán (tj. není-li o něm pravomocně rozhodnuto) do jednoho roku ode dne, kdy byl spáchán, odpovědnost za něj zanikne a pachatele již nelze potrestat.
Novela č. 204/2015 Sb. sice ponechává lhůtu pro projednání přestupku v délce jednoho roku, avšak umožňuje její přerušení. Běh lhůty pro projednání přestupku se podle ní přerušuje jednak zahájením řízení o přestupku, jednak vydáním rozhodnutí o přestupku, kterým je pachatel přestupku uznán vinným. Je-li prvním úkonem v řízení vydání příkazu o uložení pokuty, přerušuje se běh lhůty jeho doručením. Po každém z těchto přerušení začíná běžet nová lhůta pro projednání přestupku, a to opět v délce jednoho roku.
Aby v důsledku přerušování lhůty pro projednání přestupku nedocházelo k neúměrnému protahování přestupkových řízení, zavádí novela č. 204/2015 Sb. dvouletou objektivní lhůtu, po kterou lze přestupek projednat. To znamená, že i v těch případech, kdy se přerušil běh lhůty pro projednání přestupku a počala následně běžet lhůta nová, nelze přestupek projednat, uplynuly-li od jeho spáchání dva roky.
Ustanovení o přerušení běhu lhůty pro projednání přestupku se v souladu s přechodnými ustanoveními přestupkového zákona použijí u přestupků spáchaných ode dne 1. 10. 2015.
Mgr. Kateřina Tandlerová